Széchenyi család logo

10. Az alkotókedv továbbélése fiaiban

2018-10-19

Előadó : dr. Messik Miklós jogász, okleveles műemlékvédő, újságíró, a MEVE elnöke

Széchenyi István előadássorozat 5. előadása

Az előadás címe :  Az alkotókedv továbbélése fiaiban. Széchenyi Ödön és Béla. Emlékek Londontól-Pestbudáig, Párizstól-Isztambulig.

 03 

„…az ember csak annyit ér, amennyi hasznot hajt embertársainak, hazájának, s ezáltal az egész emberiségnek.”
(Hírlapi cikkek)

A „legnagyobb magyar” fiainak élettörténetét tanulmányozva tökéletesen megfigyelhető, mennyire érvényesült nevelésükben az édesapa, a „nemzet napszámosa” gondolkodásának a hatása.

a nemzet napszamosa      01

Mindkét gyermek – Béla és Ödön is –, hasonlóképpen gróf Széchenyi Istvánhoz, igyekezett a közügyeket, a hazát szolgáló életet élni. A kisebbik fiú, Ödön nagycenki tanulmányévei után rendkívül alkotó és változatos, mondhatni izgalmas életet élt. Őt a földrajzi és életrajzi lexikonok elsősorban Törökország hőseként, az isztambuli tűzoltóság megalapítójaként tarják számon, de bőven alkotott másutt, itthon is –így például a budai hegyi vasutat, a Siklót is- s magyarságát mindvégig ápolta, gyermekeit magyarul tanította.

 05

Még 21 éves korában vesztette el apját, s a szabadságharc leverése után ő is a hatóságok megfigyelésének középpontjában állt. Nyughatatlan, alkotó természetét azonban ez nem akadályozta…
Ma a világ egyik leglátogatottabb építményének, az Eiffel-toronynak a szomszédságában, a Jena-híd tövében, az ő nevével emléktábla áll. Magyar erőből (csakis magyar tervezéssel és anyagból) épített kis gőzbárkáján - Pest-Budától - Párizsig- tett utazása igencsak meglepte az akkori világkiállítás résztvevőit, bírálóit is. Becsületrenddel jutalmazták tettéért és Jules Verne fogadta kézfogással a Szajna partján…

Meghivo 2016 09 29

 

Admin
SZerző
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram